Kurumsal Bir Marka Yaratmak ve İmaj Oluşturmak

Bir plan yapmış, bir çok detay düşünmüş ve bir karar vermişsiniz. “Bir Marka Yaratmak” istiyorsunuz. Ama nereden ve nasıl başlayacağınıza karar verememiş bir haldesiniz.

Aşağıda açıklanan detaylar sizlerin fikirleri için bir ışık olacaktır.

İlk öncelikle marka yaratma süreci sandığınız kadar kısa bir sürede gerçekleşmiyor. Bunun için hayal kırıklıklarını bir kenara atmalı ve gereken özgüveni toplamalısınız.

Kafanızda oluşturduğunuz fikirler için kısa bir araştırma yapmalı gereken verileri bir plan çerçevesinde derleyip toplamalısınız. Bu detaylardan sonra markanız için bütçe planlaması yapmalısınız. 

Elinizde ne kadar var? ve markanız için ne kadar harcayabilirsiniz? 

Bu gibi sorulara cevap vermiş olursunuz. Bir plan doğrultusunda işi ele alırsanız yanılma oranınız minimum seviyeye düşecektir.

Markanız için temeli oluşturduktan sonra şimdi markanız için bir isime ihtiyacınız var. 

Peki bu isim ne olmalı yada nasıl olmalı?

Markanızı ve hedeflerinizi her zaman yüksek tutmalısınız bu yüzden isim seçiminde dikkat etmeniz gereken en büyük nokta marka isminizin sizi globalda da temsil edeceğidir. Yani soyadınızı kullanarak oluşturacağınız  marka sizi bir yere kadar taşır.  

Marka ismi seçimimiz kısa ve öz olmalıdır. Ve mutlaka sizin için önemli bir anlamı olmadılar. 

Markanız için önemli temsillerden birisi ise logonuzdur. Bunun için profesyonel destek alabilirsiniz.  

Diğer temsil ise sloganımızdır. Sloganımız bizim vizyonumuzu, misyonumuzu yansıtacak türden olmalıdır. En etkili slogan kısa ve öz olandır. Bir kaç cümleden oluşmalı ve markanızı bir yerlere taşıyabilecek cinsten olmalıdır. Mutlaka amacınızı açıklayan ürünlerinizi de temsil edebilecek şekilde düşünülmelidir. 

Bazı firmaları hataya sürükleyen nedenlerden biri ise genellikle satış amaçlı olmasıdır. Sadece satışı hedefleyen markaların uzun soluklu olmasını ve pazarda yer edinmesini bekleyemeyiz.

Markalarda genellikle kurumsallığa gidilmeli ve markayı büyüyen bir çocuk olarak düşünmeliyiz.  O nedenle markaya atılan her pozitif adım onun büyümesine neden olacaktır. 

Kurumsallığı oluşturan temeller bellidir. Yani Marka adı, logo, slogan vb. olarak düşünülebilir. Ama markanın kurumsal renginin markaya kattığı değer küçümsenmeyecek kadar fazladır. O sebeple her markanın mutlaka kurumsal bir rengi olamalıdır.

Ve insanlar bu kurumsal rengi gördüğünde logo olmasa dahi sizin markanız olduğunu bilmelidir. Artık markalaşma adına temel adımları atmış bulunmaktayız.

Peki bundan sonra ki adımlarımız ne olacaktır? 

GeriBir önceki blog yazımız
YoutubeYoutube kanalımızı ziyaret edin